Telefon stacjonarny: 12 417 00 17 Email: kontakt@perfect-dent.com.pl

KOFERDAM

  • 16.03.2017

 

Co to jest koferdam?

Arkusz gumy naciągnięty na ramce i umocowany na zębach za pomocą klamry. Tak najprościej można opisać przedmiot o nazwie koferdam.

Po co  stosuje się koferdam?

Głównym zadaniem koferdamu jest izolacja pola zabiegowego od powszechnie panującej w jamie ustnej wilgoci. Praca w zębie pozbawionym dostępu śliny jest bardziej efektywna, a jej jakość nieporównywalnie lepsza. Koferdam wykorzystuje się zarówno w stomatologii zachowawczej, jak i w leczeniu endodontycznym  oraz protetyce. Dodatkowo podczas stosowania koferdamu poprawia się widoczność pola zabiegowego- co pozwala lekarzowi skupić  uwagę na wykonywanej procedurze, bez ciągłego rozpraszania się poprzez  konieczność wymiany mokrych wałków ligniny.

Ze stosowania koferdamu płyną dla pacjenta również inne  korzyści. Zabezpiecza on drogi oddechowe przed niepożądaną aspiracją drobnych przedmiotów stosowanych podczas leczenia, a  ryzyko takie występuje zwłaszcza gdy pracujemy z pacjentem znajdującym się w pozycji leżącej. Poza tym osłonięte  i odsunięte przez koferdam tkanki miękkie otaczające zęba są zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym jak i podrażnieniem chemicznym poprzez preparaty stosowane podczas leczenia zębów. Warto również wspomnieć, że osoby z dużym odruchem wymiotnym podczas stosowania koferdamu odczują ulgę, gdyż nie stosuje się wałków ligniny, które dodatkowo podrażniają śluzówkę i wywołują powyższy odruch.

Czy zawsze można stosować koferdam?

W większości przepadków tak. Problem może pojawić się u pacjenta, który ma niedrożne górne drogi oddechowe i oddycha tylko przez usta.  Wówczas może okazać się, że praca w koferdamie jest niemożliwa.

Mając na uwadze ciągłą poprawę jakości wykonywanych usług staramy się stosować koferdam do każdego leczonego zęba. Jeśli tylko pozwalają na to warunki panujące w jamie ustnej i technicznie możliwe jest jego założenie robimy to, gdyż wiemy, że wówczas nasza praca jest najwyższej jakości , a jej trwałość nieporównywalnie lepsza.  Niejednokrotnie procedura uzyskania idealnej izolacji pola pracy wymaga dłuższego czasu i dużego zaangażowania lekarza, jednak uzyskany efekt końcowy i zadowolenie pacjenta jest dla nas najważniejsze . Salus aegroti suprema lex!